Ktoré dvere sú tie správne?

Dvere otočné či posuvné?
Dvere otočné sú zavesené na pántoch a otvárajú sa do priestoru miestnosti, môžu byť buď ľavé alebo pravé. Dvere posuvné môžu byť posuvné na stenu i do púzdra, tu je treba počítať  s touto skutočnostou už pri stavebných prácach. Tento typ dverí sa v súčasnej dobe teší stále väčšej obľobe a to z dôvodu ušetrenia priestoru. Posuv nie je možný pri funkčných dverách akými sú napr. dvere protipožiarne (EW30D3), protihlukové , bezpečnostné atď.

Akú majú mať povrchovú úpravu?
Výber povrchovej úpravy záleží na tom, ako moc budú dvere v budúcnosti namáhané. Existujú tieto varianty:
a)    fólia – 0,1mm
b)    dýha – tenká vrstva (0,7 mm)  pravého dreva
c)    CPL lamino – 0,4 mm – strednetlaký laminát , vysoká
mechanická odolnosť, farebná stálosť
d)    HPL lamino – 0,8 mm – vysokotlaký laminát
e)    masív 5-6 mm
f)     nástrek (lak napr. u bielej) – vytvrzované UV žiarením

Akou zvoliť farbu dverí?
Farbu dverí a zárubní je treba v prvom rade vždy zladiť s farbou podlahy. Nejde o nič náročného – ide hlavne o to, nesnažiť sa za každú cenu zladiť dve rovnaké dreviny do čo naj podobnejšieho odtieňu – skôr je lepšie, aby Vám medzi podlahou a dverami vznikol kontrast – samozrejme pri zachovaní rovnakej či podobnej štruktúry dreva.

Akú majú mať vnútornú výplň?
Dvere sa vyrábajú zo špecifických materiálov a každý použitý material ma vlastnosti vyhovujúce určitým požiadavkám. Pri výbere vám radi poradíme a vysvetlíme problematiku drevených výplní.

Presklenné alebo plné?
Ešte nedávno sa na toalety a do kúpeľní dávali len dvere plné – dnes je už tento prežitok prekonaný a mnohí ľudia dávajú prednosť i v týchto miestnostiach decentnému preskleniu, ktoré napríklad upozorní na rozsvietené svetlo. Plné dvere sa skôr hodia pre komory, pivnice, technické miestnosti apod.Viac presklenné dvere oceníte v obývačke, či na chodbe,  individuálne je to v izbách – záleží na potrebe súkromia každého z nás a i na tom, či vás nebude svetlo z chodby napríklad rušiť zo spánku.

Aké by mali splňovať funkcie?
Dvere nie len uzatvárajú a otvárajú priestory, ale sú i estetickým bytovým doplnkom. Do rôznych miestností je možné zvoliť napr. rôzne varianty funkčných dverí, napr. do vstupu do bytu je vhodné mať dvere protipožiarne, ďalej môžete využíť dvere protihlukové, ktoré sú konštruované pre utlmenie zvuku.Dvere vyberáme taktiež podľa teplôt medzi miestnosťami, ktoré dvere oddeľujú. Ide o zvolenie správnej klimakategorie.